
Biogram:
Urodził się w Wyszkowie w 1919r. Członek Ha-Szomer Ha-cair. Po wybuchu wojny opuścił stolicę. W styczniu 1940 r. wrócił do Warszawy. Współzałożyciel Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) na terytorium Getta Warszawskiego. Redaktor prasy konspiracyjnej. Należał do kierownictwa organizacji i został dowódcą powstania. Zginął wraz z towarzyszami w bunkrze (w tym – ze swoją partnerką Mirą Fuhrer) 8 maja 1943 r. na Miłej 18.
Zdecydowałyśmy się przedstawić Powstanie w Getcie Warszawskim przez pryzmat losów Mordechaja Anielewicza, który był dowódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz przywódcą powstania w getcie. Wśród młodych ludzi temat getta warszawskiego nie jest wystarczająco znany. Naszym celem jest odkrywanie pamięci o Mordechaju Anielewiczu oraz tragedii ludzi w czasie II wojny światowej, spowodowanej przez Niemców i ich zbrodniczy system nazistowski.
Postać Mordechaja Anielewicza jest niezwykła, ponieważ:
- mimo młodego wieku należał do kilku organizacji, a ostatecznie został dowódcą powstania w getcie warszawskim,
- charakteryzował się dużą odwagą,
- był mądry i elokwentny,
- dbał i czuł się odpowiedzialny za swoich podkomendnych,
Mamy nadzieję, że zainteresuje Was ten fragment historii i zachęci do prześledzenia naszej strony internetowej.
O Nas i O Projekcie

Nazywamy się Hanna Zięba i Aleksandra Dudek. Jesteśmy uczennicami I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy, bierzemy udział w projekcie w ramach XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, który ma na celu kształtowanie postaw obywatelskich wśród młodzieży. W tym roku temat brzmi : Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.
.png)